Bawić się z pociechami można na rozmaite sposoby. Nie wszystkie jednak zachowania ze strony dorosłych są wskazane. O czym należy pamiętać? Czego warto zaś unikać?

Zadbaj o regularność

Często jest tak, że dorośli – ze względu na natłok obowiązków – nie mogą systematycznie bawić się z potomstwem. To natomiast spory błąd. Pamiętaj zatem o regularności w tym aspekcie. Dzieci bardzo potrzebują uwagi ze strony mamy i taty. Nawet w ciągu standardowego tygodnia pracy trzeba zatem wygospodarować stosowną ilość czasu, żeby poświęcić go wyłącznie pociesze. Nie tylko na odrabianie zadań domowych. Każdy z nas potrzebuje chwili wytchnienia, relaksu. Dorośli od pracy, zrzędliwego szefa, mało pomocnych koleżanek itp. Dzieci od szkoły, sprawdzianów, testów, lektur, odrabiania lekcji… Pamiętaj, że zabawa nie może być też formą nagrody – np. za dobre zachowanie, wyniki w nauce. Każda pociecha ma potrzebę miłego spędzenia wolnego czasu ze swoimi rodzicami. Dorośli powinni zatem zatroszczyć się o ten aspekt. Inna sprawa jest taka, że ten czas może być niezwykle edukacyjny i pozytywnie wpływać na pociechy – pod rozmaitymi kątami. Dobrze jest zadbać o to, żeby w ciągu tygodnia, a już na pewno w sobotę lub niedzielę, pobawić się z synem, córką. Bez wątpienia wpływa to odpowiednio na więzi między dorosłymi, a pociechami.

Rodzice muszą wykazać 100% zaangażowania

O czym pamiętać, aby taka zabawa rzeczywiście dawała satysfakcję obu stronom? Dorośli powinni być w 100% zaangażowani. Co to jednak oznacza w praktyce? W trakcie zabawy, niezależnie od jej formy, trzeba odłożyć na bok wszelkie inne aktywności. W związku z tym rodzice nie mogą np. korzystać z telefonów komórkowych, internetu (by sprawdzić, co tam u kolegi albo koleżanki…). Nie powinno się bawić i jednocześnie oglądać telewizji, słuchać radia… Jeśli jest czas na zabawę z pociechą, to tylko na to. Dziecko będzie czuło się wtedy odpowiednio dowartościowane, a nie zepchnięte na dalszy tor. Szczególnie dotyczy to rodziców, którzy zazwyczaj nie mają zbyt wiele czasu na zabawy z pociechami. Pamiętaj zatem o tym, że każda sekunda powinna być właściwie wykorzystana. Musisz pokazać dziecku, że konkretna gra Cię ciekawi, wykaż odpowiednie zaangażowanie. Nie możesz być tam „za karę”. Pociechy szybko to dostrzegą. Cała zabawa straci urok, a takie sytuacje nie wpływają zbyt dobrze na relacje pomiędzy dzieciakami i ich rodzicami…

Daj dziecku odpowiednią swobodę

Z pociechami można bawić się na rozmaite sposoby. Niektórzy decydują się na formy, które rozwijają kreatywność, pobudzają wyobraźnię. W takiej sytuacji rola rodzica jest wyjątkowo istotna. Często zaś dorośli popełniają na tym polu rozmaite błędy. Strofują dzieci, poprawiają je, nie pozwalają zrealizować projektu od A do Z, tylko przerywają w połowie… Dlaczego jednak nie wolno tak robić? Dzieci mają swój świat. Dla niektórych dorosłych nie jest on do końca zrozumiały. Warto jednak spróbować do niego „wejść”. Postaraj się w czasie zabawy z pociechami dostosować do nich. Nierzadko rodzice wraz z dziećmi budują domki z klocków. Widzisz, że budowla syna zaraz runie? Dlaczego jednak nie negować „konstruktora”? Lepiej, aby dziecko samo przekonało się, jakie mogą być tego konsekwencje. Na drugi raz pewnie wyciągnie z tego wnioski. Jeśli zaś przerwiesz budowlę, to pociecha nie będzie do końca wiedziała, dlaczego tak się właśnie musiało stać. Poza tym w czasie zabawy nie wszystko musi być realizowane idealnie, perfekcyjnie… To czas na radość, uśmiech od ucha do ucha. Aby dziecko było zaś coraz bardziej kreatywne, musi mieć swobodę w czasie tego typu zadań.

Zasady gry powinny być przestrzegane

A może gracie razem w gry planszowe? Dlaczego eksperci rekomendują, żeby przestrzegać zasad – ustalonych między sobą albo po prostu zawartych w instrukcji? Są tutaj różne opinie. Jedni są zdania, żeby dawać pociechom wolną rękę. Trzeba jednak oddzielić to, od zabaw mających na celu budowanie kreatywności. W tym przypadku warto trzymać się reguł. Dlaczego jednak jest to tak ważne? To metoda, aby uczyć pociechy trzymania się zasad. W szkole czy w życiu dorosłym – nikogo to nie omija. Są pewne przepisy, których trzeba przestrzegać. W innym wypadku należy liczyć się z pewnymi konsekwencjami… Byłoby to zatem mocno niewychowawcze, gdyby dzieciaki miały przyzwolenie na łamanie reguł. Np. gry planszowe uczą jednak nie tylko tego. To czas, żeby oswajać pociechy z rozmaitymi emocjami. Oczywiście, najłatwiej jest wygrywać. Warto również uczyć pociechy, jak radzić sobie z przegranymi. W szkole (a potem w życiu dorosłym) – każdy musi mierzyć się z porażkami. Pociecha musi zaś rozumieć, że nie można wyłącznie wygrywać. Czasami porażka, przyjęta z honorem, uśmiechem na ustach, dobitnie świadczy o klasie konkretnego człowieka. Warto zatem uczyć tego swoje dzieciaki od małego. Z tego względu rodzice nie powinni się „podkładać”. Warto wybierać takie gry, gdzie każdy ma równe szanse i grać na 100%. Dzieci będą wtedy o wiele bardziej zaangażowane, a zabawa będzie im sprawiała sporo radości.

Dlaczego warto wspólnie sprzątać po zabawie?

Nie każdy rodzic o tym pamięta, a to błąd. Jeśli gramy razem, to razem też porządkujemy konkretny salon, pokój. To świadczy m.in. o tym, że każdy uczestnik gry dobrze się bawił. To pokazuje też pociechom, że warto sobie pomagać. Nie da się ukryć, że to również metoda, aby jeszcze bardziej zacieśnić więzi rodzinne.

4 Comments

Leave a comment