Wszywka alkoholowa – dla wielu ostateczna broń w walce z alkoholizmem, dla innych zaskakująco rozczarowujący sposób na walkę z chorobą. Wszywki alkoholowe to nic innego, jak wszywane leki, które stopniowo wchłaniają się do krwiobiegu. Podczas interakcji z alkoholem wywołują bolesne reakcje w organizmie człowieka. Odurzenie i złe samopoczucie po spożyciu napojów alkoholowych powodują, że pacjent odmawia dalszego spożywania trunków. Jednakże ta metoda przeciwdziałania uzależnieniu nie jest w 100% skuteczna. Dowiedzmy się zatem, czym dokładniej są wszywki alkoholowe.

 

Na czym polega działanie wszywek alkoholowych?

Wszywki alkoholowe polegają na wprowadzeniu do organizmu leków w postaci tabletek, które zmieniają syntezę enzymów wątrobowych biorących udział w metabolizmie etanolu. Takie działanie prowadzi do tego, że etanol rozkłada się tylko do aldehydu octowego, który jest wysoce toksycznym dla człowieka metabolitem.

Takie działanie wszytych leków powoduje ciężkie zatrucie i ogólne pogorszenie stanu zdrowia. Temperatura ciała wzrasta, twarz puchnie, skóra staje się czerwona, pojawiają się duszności, zaburzona jest rytmika mięśnia sercowego. Wystąpienie takich objawów w większości przypadków powoduje, że osoba uzależniona samodzielnie i w pełni świadomie odmawia spożywania napojów zawierających alkohol.

Z reguły wszywki alkoholowe skuteczne są w 99% przypadków w momencie ich stosowania, ponieważ wyzwalają silną reakcję ochronną organizmu – zatrucie jest nieuniknione, a jego eliminacja przez osobę uzależnioną możliwa jest tylko w warunkach szpitalnych. Dzięki temu wszywka ma działanie fizyczne i psychologiczne – odstrasza przed spożyciem konsekwencjami zdrowotnymi i prywatnymi, życiowymi.

Niestety, po zakończeniu stosowania disulfiramu (substancji aktywnej w tabletkach) istnieje ryzyko nawrotu nałogu, jeśli osoba uzależniona nie jest zainteresowana leczeniem. W takim przypadku należy bezzwłocznie zgłosić się do Centrum Zdrowia Psychicznego „Terapia Iwonicz”, które zasięgnie wszystkich środków, aby pomóc osobie chorej.

 

Jakie są zalety i wady stosowania wszywki alkoholowej?

Jak każda inna metoda leczenia alkoholizmu, wszywki mają swoje wady i zalety. Zaletami tego typu metody są np.:

  • Szybki efekt działania – wszyty lek działa w ciągu 30 minut od podania;
  • Niski koszt finansowy procedury;
  • Zmniejszona chęć spożywania produktów zawierających alkohol.

Z kolei wadami wszywek alkoholowych są:

  • Niekompletne wyleczenie nałogu, często po zakończeniu kuracji pacjent ponownie zaczyna pić;
  • Uszkodzenie ciała w momencie zbyt silnych powikłań związanych z niepoprawnym działaniem leku.

 

W jaki sposób przebiega proces wszczepienia wszywki?

W specjalnych klinikach posiadających w swoich ofertach wszczepianie wszywek mogą być one podane domięśniowo lub podskórnie. W obu przypadkach zszyte leki stosowane są w postaci kapsułek hamujących syntezę enzymów biorących udział w metabolizmie etanolu. Wszyta kapsułka nie powoduje dużego obciążenia wątroby, dlatego ma minimalną ilość przeciwwskazań i skutków ubocznych. Wszywka może być montowana w trudno dostępnych miejscach, np.:

  • Górna część pośladków;
  • Obszar pod łopatkami;
  • Region biodrowy.

Szycie w trudno dostępnych miejscach ma na celu zapobiec wyciągnięciu wszywki z lekiem przez osobę uzależnioną. Sam proces jest bezbolesny i trwa około 30 minut. Po tym czasie pacjent może bezpośrednio udać się do domu.

 

Jaki czas może trwać stosowanie wszywki alkoholowej?

Wszywka alkoholowa może działać do 2 lat. Jak każdy lek, ona także ma swoją datę ważności. Podczas wszywania lekarz wskazuje termin, w którym należy powtórzyć zabieg. Z reguły wystarczy 1 rok, aby „trzeźwy” tryb życia stał się nawykiem dla osoby uzależnionej, a alkohol zaczynał wywoływać wstręt i obrzydzenie. W rehabilitacji pomagają specjaliści, tacy jak psychologowie, a także krewni, czy ulubione hobby niepozostawiające czasu na drinka lub piwo.

 

Wszywka alkoholowa – wnioski z działania

Słowem podsumowania, wszywka alkoholowa jest niedrogą metodą walki z alkoholizmem, ale nie służy jako pełnoprawne leczenie uzależnienia od alkoholu. Dla powodzenia walki z nałogiem jest chęć pozbycia się uzależnienia przez osobę cierpiącą na nadużywanie alkoholu.

Leave a comment