Jak pokazują statystyki, nie brakuje osób, które z powodu pracy odczuwają spory stres. Co więcej, są ludzie, którzy z tego względu nie mogą do końca normalnie funkcjonować w życiu prywatnym. Chcesz dowiedzieć się coś więcej na ten temat? Poniżej możesz zatem przeczytać artykuł, który zawiera wszystkie najważniejsze aspekty związane z tym zagadnieniem.

Stres związany z pracą oddziałuje na całe życie

Warto rozpocząć od tego, że nie zawsze stres musi być określany jako coś złego, negatywnego itp. Występują bowiem różne odmiany tego zjawiska. Czasami stres ma zaś właściwości motywujące, mobilizujące. Odpowiednio pobudzony człowiek jest w stanie szybciej i dokładniej realizować swoje codzienne obowiązki. Duża w tym rola pracodawcy. Istotne jest, aby zakres zadań był dokładnie dopasowany do danej osoby (biorąc pod uwagę choćby jej umiejętności oraz czas na ich wykonanie). Niestety, w zdecydowanej większości przypadków stres ma działanie paraliżujące. Tutaj należy przedstawić dwie grupy ludzi, którzy odczuwają mniejszy albo większy dyskomfort związany z tym zagadnieniem. Jedni stresują się wyłącznie w miejscu pracy. Po zakończonych obowiązkach są w stanie natychmiastowo przestawić się na „tryb prywatny”. Nie myślą o pracy, kłopotach z szefem czy innymi pracownikami… Są też jednak ludzie, którzy nie potrafią oddzielić życia prywatnego i zawodowego. Problemy w pracy (powodowane przez rozmaite czynniki) negatywnie wpływają nie tylko na konkretne jednostki. Często te kłopoty są „przerzucane” na domowników, najbliższych znajomych. Takie osoby, nawet w chwilach wolnych od pracy, zazwyczaj myślą tylko o swoich obowiązkach, bardzo wymagającym szefie, mało pomocnych kolegach albo koleżankach z biura. Nie da się ukryć, że jest to zaś bardzo negatywna sytuacja, która odbiera radość z każdego kolejnego dnia. Pamiętaj bowiem, że pracujemy, by żyć, a nie na odwrót…

Z czego wynika stres w pracy?

Nie brakuje osób, które na samą myśl o swojej pracy już mają gorsze samopoczucie… Jakie są główne powody występowania tej sytuacji? Istotnym czynnikiem są pieniądze. Wiele osób jest zdania, że pracują ciężko, ale nie są za to odpowiednio nagradzani. Co jeszcze powoduje takie problemy? Paradoksalnie może to być m.in. strach związany z utratą stanowiska. Ten problem szczególnie dotyka osoby o relatywnie małych kwalifikacjach. Rodzina na utrzymaniu, zaciągnięty kredyt – są ludzie, którzy przez to odczuwają lęk przed popełnieniem błędów, które mogłyby oznaczać bezrobocie. Stres w pracy jest też związany z brakiem odpowiedniej atmosfery. Są osoby, które nie przepadają za swoimi szefami (czasami dochodzi nawet do mobbingu) lub współpracownikami. Brak właściwej nici porozumienia, komunikacji – to bez wątpienia nie pomaga. Tak samo, jak nadmiar zadań do wykonania. Niektórzy uważają, że na ich barkach jest zaś zbyt dużo obowiązków, które ciężko jest wykonać w określonym czasie. Z tego względu nasze samopoczucie nie może być optymalne. Frustracja jeszcze bardziej narasta, kiedy trzeba zabrać pracę do domu lub zostać po godzinach (dodatkowo zupełnie za darmo…). Jakie jeszcze czynniki powodują stres, który jest nierozerwalnie związany z miejscem pracy? Czasami wynika on po prostu z kiepskich warunków panujących w danej firmie. Są osoby, które narzekają np. na zbyt duży hałas albo za wysokie/niskie temperatury. Przez to nie mogą się skupić i normalnie wykonywać pracy. Presja czasu, oczekiwań itp. sprawia zaś, że nasz organizm powoli zaczyna odmawiać posłuszeństwa…

Stres w pracy – jak się objawia?

Kłopoty w pracy mają różne oddziaływanie na nasze życie. Stres może występować sporadycznie. Niektórzy borykają się z nim zaś tak naprawdę praktycznie na okrągło. Wtedy mówimy o stresie długotrwałym. Jakie objawy powinny dać do myślenia? Stres może prowadzić do bólów zlokalizowanych w różnych częściach ciała (głowa, brzuch). Są osoby, które zmagają się z trzęsącymi rękami, nadmierną potliwością, uczuciem ściskania w gardle, wysokim pulsem, kołataniem serca, poczuciem niepewności, lęku… Nierozwiązane problemy prowadzą do nadmiernej frustracji (tłumionej albo „wyładowywanej” na najbliższych), ciągłego zdenerwowania, irytacji. Stres ma spory wpływ na życie seksualne, negatywnie oddziałuje na sen… Osoby zestresowane mają mało energii do wykonywania zadań, kłopoty z pamięcią, koncentracją, co jeszcze bardziej potęguje negatywne emocje. Warto zauważyć, że stres może również wpływać na kłopoty z oddawaniem moczu i stolca (w postaci biegunek albo zaparć).

Jak sobie z tym poradzić?

Tego aspektu nie wolno bagatelizować! Długotrwały stres prowadzi bowiem do groźnych chorób (jak np. depresja, problemy z sercem itp.). W skrajnych przypadkach kończy się uzależnieniami (od papierosów, alkoholu, a nawet narkotyków). Co jest istotne? Na pewno trzeba dbać o odpoczynek. Staraj się nie przepracowywać. Jeśli możesz, to poświęć wolny czas na relaks. Bardzo istotne są regularne ćwiczenia – najlepiej na świeżym powietrzu. Nie zapominaj o odpowiedniej dawce snu. Jeśli masz świadomość, że sytuacja w pracy się nie poprawi, to może warto pomyśleć o rezygnacji? Czasami lepiej jest pracować nawet za mniejsze pieniądze, co jednak pozwoli zadbać o odpowiednie funkcjonowanie organizmu. W miarę możliwości dobrze jest poprawiać swoje kwalifikacje, aby być gotowym na podjęcie takiego kroku (i nie obawiać się o bezrobocie). Warto też korzystać z pomocy psychologów. Są to fachowcy, którzy mają sprawdzone metody. Pozwoli to zmienić myślenie i poczuć się lepiej. Pamiętaj zaś, że zdrowie to kwestia priorytetowa.

Leave a comment