
Aktualnie jest sporo osób, które zastanawiają się nad tym tematem… Czym cechuje się psychoterapia dynamiczna? Jak są konkretnie przeprowadzane zajęcia? Komu w największym stopniu przyda się taka intensywna forma? Czy psychoterapia dynamiczna jest efektywna? O tym przekonasz się czytając poniższy artykuł.
Czym charakteryzuje się psychoterapia dynamiczna?
Badania wskazują, że coraz więcej osób boryka się z rozmaitymi trudnościami. Dotyczą one różnych obszarów naszego życia – nie tylko prywatnego, lecz również zawodowego. Są ludzie, których skala problemów powoli zaczyna przerastać… Nie mogą normalnie funkcjonować, a tłumione, w mniejszym czy większym stopniu emocje, prowadzą do coraz większej irytacji. Nie brakuje osób, które w takiej sytuacji, czasami nie widząc innej, efektywnej alternatywy, decydują się na intensywną krótkoterminową psychoterapię dynamiczną. Jest to coraz powszechniejsza forma terapii, która pozwala na nowo cieszyć się każdym kolejnym dniem. Warto zauważyć, że to rozwiązanie łączy w sobie kilka istotnych aspektów. To między innymi psychoanaliza. Fachowcy koncentrują się też na czynnikach poznawczych. Po to, by zdiagnozować problemy świadomie zgłaszane przez pacjentów, a także te, które kryją się gdzieś w zakamarkach podświadomości. Czym różni się psychoterapia dynamiczna od innych? Tutaj zakłada się, że problemy człowieka o podłożu psychologicznym wynikają z pewnych wewnętrznych mechanizmów działania, które nie pozwalają czerpać pełnymi garściami z życia. Są osoby, które odczuwają ukryte potrzeby i konflikty, które nie zostały we właściwy sposób rozwiązane. To zaś wpływa, że pojawiają się, zazwyczaj w coraz większej ilości, rozmaite symptomy neurotyczne.
Jak przebiega intensywna krótkoterminowa psychoterapia dynamiczna?
Ta forma terapii na pierwszy rzut oka niczym szczególnym nie różni się od klasycznych wariantów. Na początku pacjenci przedstawiają swoje objawy, które nie pozwalają im swobodnie funkcjonować, bez poczucia niepokoju, zdenerwowania, rozdrażnienia… W dużej mierze idea tego rozwiązania polega na psychoanalizie. Z pozoru konwersacja dotyczy zwykłych, standardowych tematów (dotyczą one rzecz jasna zgłaszanych problemów). Istotne jest to, aby specjalista na bieżąco dokonywał analizy każdego poruszanego zagadnienia. Często bowiem problemy są głęboko ukryte, potrzeba zatem trochę czasu, aby się do nich dostać. Psychoterapia dynamiczna nie może być efektywna, jeśli pomiędzy fachowcem, a pacjentem nie będzie wzajemnego zaufania. Dlatego tak bardzo ważne jest to, żeby postawić na specjalistę z prawdziwego zdarzenia, który jest doświadczony, ma pozytywne opinie ze strony innych… Pacjent musi od samego początku czuć, że jest to osoba, której rzeczywiście warto zaufać. Nie może mieć poczucia zmarnowanego czasu – pod kątem konkretnych zajęć… Wiara w powodzenie terapii to bowiem połowa sukcesu.
Pacjenci opowiadają tutaj głównie o swoich kłopotach. Psychoterapeuta wykonuje zaś swoją pracę opierając się na znanej teorii strukturalnej (Freuda) i teorii przywiązania Bowlby’ego. O co chodzi w tym drugim przypadku? Według jej autora, problemy człowieka w dużej mierze wynikają z roli środowiska, w którym do tej pory się obracał. Badane są na bieżąco reakcje pacjentów w aspekcie tak zwanego trójkąta konfliktu (uczucie, lęk, obrona). Istotnym aspektem w czasie terapii jest też trójkąt osób. Chodzi o to, że analizowane są relacje z terapeutą, relacje w obecnym momencie życiowym i relacje z pewnymi osobami, które miały miejsce w przeszłości, a mogą wpływać na aktualną sytuację…
Komu przyda się psychoterapia dynamiczna?
Psychoterapia dynamiczna jest uniwersalną, intensywną formą. Pomaga między innymi osobom mającym nerwice lękowe, depresje, ataki paniki, zaburzenia osobowości, ale nie tylko. Ogólnie nie brakuje ludzi, którzy odczuwają rozmaite objawy psychiczne i somatyczne, które nie pozwalają im normalnie żyć – z uśmiechem na ustach. Często nie potrafią powiedzieć, z czego to wszystko się jednak bierze… Nierzadko geneza tych kłopotów tkwi zaś w przeżyciach z przeszłości, nawet biorąc pod lupę okres dzieciństwa. Psychoterapia dynamiczna ma na celu zdiagnozowanie problemów blokujących nasze wewnętrzne potrzeby i marzenia. Pomaga każdemu, kto chce budować odpowiednie relacje z ludźmi. To znakomita metoda, by nauczyć się radzić sobie w sytuacjach, które do tej pory były przyczyną sporego stresu.
Intensywna krótkoterminowa psychoterapia dynamiczna – ile trwa?
Intensywna krótkoterminowa psychoterapia dynamiczna skupia się w 100% na problemach pacjentów. Obu stronom zależy, aby zostały one jak najszybciej rozwiązane. Pacjenci rozmawiają z terapeutami na trapiące ich problemy. Ustalane są też systematycznie zadania, które mają przybliżać do pokonywania barier. Pacjenci, jak i eksperci muszą być zaangażowani na 100%. Często dyskusje są dynamiczne, burzliwe… Zazwyczaj intensywna krótkoterminowa psychoterapia dynamiczna składa się (na początek) z 10 sesji (każda zaś trwa mniej więcej 90 minut). Co dzieje się dalej? Zostają podejmowane decyzje, co do dalszej współpracy. Zarówno fachowiec, jak i pacjent muszą czuć, że problemy zostały w 100% wyeliminowane. Jeśli nie, to należy nastawić się na kolejne spotkania. Naprawdę jednak warto, bo to po prostu droga do szczęścia – nie tylko naszego, ale też otaczających nas osób.