Nie możesz spokojnie wyjść z domu albo mieszkania bez kilkukrotnego sprawdzenia, czy wszystkie okna są zamknięte? A może przedmiotem Twojego nadmiernego zainteresowania są kurki z gazem? Chociaż wszystko jest w porządku (i zostało dokładnie przez Ciebie zweryfikowane) co najmniej kilka razy, to cały czas czujesz niepokój? Boisz się, że coś zostało pominięte? Tych objawów nie można bagatelizować. Prawdopodobnie masz bowiem nerwicę natręctw. Czym konkretnie cechuje się ta przypadłość?

Nerwica natręctw – test

Nerwica natręctw, określana też w literaturze jako zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie. Jest to choroba, która pojawia się zazwyczaj około 15 roku życia. Co ciekawe, częściej z tym problemem borykają się mężczyźni niż kobiety. Podejrzewasz u siebie występowanie tej dolegliwości? Jak można sprawdzić, czy rzeczywiście występuje ona w Twoim przypadku? Są tutaj rozmaite sposoby. Można choćby wykonać samodzielnie test związany z tym zagadnieniem. Nie brakuje ich na przykład na internecie. Trzeba jednak skrupulatnie wybierać strony, z których chcesz finalnie skorzystać. Warto zauważyć, że na tej podstawie można chociaż w pewnym stopniu przybliżyć się do odpowiedzi na pytanie, czy dolega mi nerwica natręctw. Test musi być wypełniany bardzo dokładnie. Należy cierpliwie czytać pytania i zaznaczać najbardziej pasujące odpowiedzi. Oczywiście, na tej podstawie nie można w 100% stwierdzić obecności albo braku zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Zależy Ci na dokładnej diagnozie? Warto zatem skontaktować się z fachowcem. Psychoterapeuta, mający sporo wiedzy i doświadczenia, będzie w stanie przeanalizować daną sytuację i ewentualnie wdrożyć odpowiednie leczenie.

Nerwica natręctw – przyczyny

Sporo osób mających ten problem zastanawia się, skąd się to w ogóle wzięło… Masz niechciane myśli na temat konkretnej sytuacji? Towarzyszą Ci odczucia budzące niepokój? Często osoby chore mają świadomość, że pod tym względem nie wszystko jest w porządku. We wspomnianym przykładzie z gazem wiedzą, że kurki zostały pieczołowicie sprawdzone. Niemniej jednak gdzieś z tyłu głowy cały czas boją się, że nie dopilnowali tej kwestii. To zaś jest niezwykle męczące… Nie tylko dla pacjentów, lecz również dla najbliższego otoczenia. Jaka jest zatem główna geneza tego kłopotu? Opinie ekspertów nie są jednoznaczne. Niektóre badania mogą sugerować, że powodem są zaburzenia w aspekcie prawidłowego produkowania serotoniny. To zaś jeden z ważniejszych neuroprzekaźników, który powstaje w mózgu. Jakie są inne teorie? Wskazują, że zaburzenia obsesyjno-kompulsywne mają swoje źródło w genetyce. Nierzadko takie skłonności są zatem przekazywane z pokolenia na pokolenie. Inni fachowcy wskazują, jako główną przyczynę, po prostu lęk. Jak jest to jednak tłumaczone? Osoby cierpiące na nerwicę natręctw odczuwają niepokój, że czegoś nie dopilnowali, że w mieszkaniu nie panuje wystarczający porządek itp. Powtarzanie pewnych czynności sprawia zaś, że ten lęk się… zmniejsza. Wtedy można jednak wpaść w błędne koło. Te czynności są powtarzane coraz częściej, żeby tylko nie odczuwać dyskomfortu. To z kolei przyczynia się do tego, iż nerwica natręctw się niestety pogłębia…

Nerwica natręctw – objawy

Nerwica natręctw to między innymi ciągle pojawiające się wątpliwości. Choćby dotyczące tego, czy mieszkanie rzeczywiście jest zamknięte, chociaż kilka razy ta kwestia została sprawdzona… To też przesadne dbanie o porządek, ciągłe przestawianie rzeczy bez potrzeby. Osoby chore odczuwają lęk przed zakażeniem się rozmaitymi chorobami, co powoduje też kłopoty w relacjach z innymi ludźmi. Nerwica natręctw to obsesja dotycząca zapamiętywania detali, które są w ogóle mało istotne w danej chwili. Trzeba też wspomnieć o częstym liczeniu rozmaitych przedmiotów (na głos albo w myślach). Charakterystycznym symptomem jest chodzenie zawsze jednymi i tymi samymi trasami. Zmiana, na przykład z powodu remontu danego odcinka, wywołuje uczucie lęku, niepokoju. Nie brakuje też myśli odnoszących się do zakazanych zachowań, które nie pozwalają skupić się na najważniejszych, w danym momencie, kwestiach.

Nerwica natręctw u dzieci

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne dotyczą nie tylko dorosłych. Często zmagają się z nimi też dzieci… Badania pokazują, że ten problem może dotyczyć już pociech w wieku przedszkolnym. Jak to wygląda w ich przypadku? Dzieci mające nerwicę natręctw mają ogólnie podobne objawy, co dorośli. Często jednak nie pojawiają się obsesyjne myśli dotyczące konkretnego aspektu. Pociechy z tym problemem także mają swoje rytuały, które pozwalają im zmniejszać lęk. To zaś powinno szczególnie zaniepokoić rodziców nieco starszych dzieci (mających minimum 8 lat). Jakie są to zwyczaje? Może to być ustawianie zabawek w określonej kolejności, ciągłe sprzątanie albo przesadnie częste mycie rąk… Nierzadko dzieci z tymi zaburzeniami wielokrotnie dopytują się najbliższych o jedną i tę samą kwestię. Mają swoją ulubioną drogę do szkoły, wybraną szafkę na książki czy buty albo plecak, z którym pod żadnym pozorem nie chcą się rozstać itp.

Leczenie nerwicy natręctw

W przypadku takich zaburzeń konieczne jest połączenie psychoterapii (zazwyczaj bazującej na aspektach poznawczych i behawioralnych) z konkretnymi lekami (nierzadko przeciwdepresyjnymi). W skrajnych sytuacjach stosowana jest psychochirurgia. Pacjenci muszą na początku zrozumieć swój problem. Potem niezbędna jest współpraca z terapeutą, która krok po kroku powinna przynosić efekty.

2 Comments

  • Posted 11 sierpnia 2017 13:57
    by Adam Brown

    Diam porttitor. Ante vel sit vestibulum quam curabitur, cras urna class condimentum neque eros. Justo erat urna suscipit, sapien mauris arcu quisque. Consequat dignissim aliquet et interdum arcu.

    • Posted 11 sierpnia 2017 13:57
      by Philip James

      Vivamus elit. In nonummy nascetur, pellentesque pretium. Diam porttitor. Ante vel sit vestibulum quam curabitur, cras urna class condimentum neque eros.

Leave a comment