Osoby, które borykają się z atakami paniki powinny regularnie chodzić na wizyty do specjalistów. Fachowo prowadzona psychoterapia krok po kroku przynosi bowiem oczekiwane rezultaty. Warto pamiętać, że eksperci nierzadko przepisują swoim pacjentom też stosowne leki. Czym cechują się zaś te medykamenty?

Benzodiazepiny – co warto o nich wiedzieć?

W leczeniu ataków paniki stosuje się m.in. benzodiazepiny. Te medykamenty można podzielić na trzy rodzaje. W aptekach znajdują się leki działające krótko, stosunkowo średnio albo długo. Inny istotny podział dotyczy zaś czasu dotyczącego zaobserwowania pierwszych efektów. W grupie medykamentów, które działają błyskawicznie, jest np. triazolam. Trzeba jednak pamiętać, że te leki powinny być stosowane dość ostrożnie. Zazwyczaj nie są brane dłużej niż przez jeden miesiąc. Wszak mają właściwości uzależniające…

Benzodiazepiny – przeciwwskazania

Kiedy benzodiazepiny nie powinny być przepisywane? Główne przeciwwskazania dotyczą pacjentów mających choroby związane z oddychaniem. W tym gronie jest miastenia czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Kto jeszcze powinien uważać? Kobiety w ciąży lub osoby mające obturacyjny bezdech senny. Eksperci zalecają, aby leki z tej grupy nie były stosowane w przypadku ludzi, którzy są w tym momencie uzależnieni (albo kiedyś mieli takie problemy).

Benzodiazepiny – stosowanie alkoholem, skutki uboczne

Leki z tej grupy nie mogą być łączone z napojami alkoholowymi.

Pamiętaj też, że wszystkie medykamenty mogą powodować pewne skutki uboczne. Zwłaszcza, jeśli nie będą przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Z czym należy się zatem liczyć? To m.in. problemy z pamięcią, koncentracją, osłabienie mięśni. Inne skutki uboczne to zaś zaburzenia senności, kłopoty z właściwą koordynacją ruchową, bóle głowy, nudności, wymioty. W niektórych przypadkach dochodzi też do zmniejszenia ciśnienia i popędu seksualnego.

Leki przeciwdepresyjne

Co jeszcze jest stosowane w przypadku ataków paniki? Osoby zmagające się z tą przypadłością czasami przyjmują też leki przeciwdepresyjne. W przeciwieństwie do benzodiazepinów można je stosować przez długi czas, gdyż nie mają one właściwości uzależniających. Leki przeciwdepresyjne mają generalnie za zadanie pozytywnie wpływać na samopoczucie. Jak zaś wiadomo, dobre nastawienie ma kolosalne znaczenie i pomaga w tej chorobie.

Takie medykamenty również nie mogą być łączone z alkoholem.

Informacje na temat ataków paniki znajdziesz tutaj: https://pracowniaduszyiciala.pl/ataki-paniki-co-robic-by-pozbyc-sie-leku/

Leave a comment