Sytuacja związana z koronawirusem dla wielu jest bardzo przygnębiająca. Nie brakuje ludzi, którzy muszą, nie do końca z własnej woli, siedzieć zdecydowanie więcej czasu – niż zazwyczaj – w domu albo mieszkaniu. Co zrobić, aby odpowiednio wykorzystać ten czas i przetrwać okres pandemii?

Nagła zmiana może być bardzo odczuwalna

Nie da się ukryć, że koronawirus zdestabilizował życie wielu z nas… Jest dużo osób, które wcześniej nie spędzały zbyt wiele czasu w domach albo mieszkaniach. I to właśnie w przypadku tych ludzi aktualna sytuacja jest najbardziej odczuwalna. Dużo z nas nie może normalnie pracować, jak miało to miejsce dotychczas. Musimy wykonywać swoje zadania zdalnie, co niektórym nie przypada zaś do gustu. Są osoby, które uwielbiają bowiem codzienny kontakt z innymi, wymianę poglądów. Teraz im tego brakuje. Problem nie dotyczy jednak tylko pracy. Obecnie nie można swobodnie spotykać się np. ze znajomymi w miejscach publicznych. Obowiązują rozmaite zasady, które mocno to utrudniają. Chodzi np. o obowiązkowy odstęp, nakaz noszenia maseczek ochronnych, które rzecz jasna nie ułatwiają komunikacji… Na razie można całkowicie zapomnieć o rozmaitych imprezach sportowych, koncertach, dyskotekach. Polacy, którzy wcześniej korzystali z takich eventów mogą czuć się tym wszystkim mocno przytłoczeni. Okazuje się jednak, że spędzanie wolnego czasu w domu może być tak zorganizowane, aby nie powodowało frustracji. O czym trzeba zatem pamiętać?

Weekend musi różnić się od reszty tygodnia

Eksperci zalecają, aby postarać się oddzielić standardowy tydzień pracy od weekendu. Z powodu pandemii wykonujesz zadania w trybie zdalnym od poniedziałku do piątku? Dla wielu osób to trudna sytuacja, z którą nie do końca potrafią sobie poradzić. Ważne jest zatem, aby sobota i niedziela różniły się od okresu zaczynającego w poniedziałek, a kończącego w piątek. Istotne jest to, żeby wszystko sobie dokładnie zaplanować. Oczywiście, kiedy jest praca to nie ma miejsca na eksperymenty. Trzeba sumiennie realizować swoje zadania, aby pracodawca był usatysfakcjonowany. Jest to o tyle ważne, że sytuacja na rynku – przez koronawirusa – może być naprawdę ciężka. Nie wolno zatem tego aspektu bagatelizować. Nie samą pracą jednak człowiek żyje. Trzeba zatem szukać takich aktywności, które – na samą tylko myśl o nich – wzbudzą w nas sporo radości. Jak można zatem zorganizować weekend? Np. możesz sobie pozwolić na nieco dłuższy sen niż zazwyczaj. Masz okazję poczytać książki, pooglądać ulubione seriale w TV. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ugotować wykwintny obiad, pograć w dziećmi w planszówki itp. Oczywiście, poruszanie się w miejscach publicznych jest obecnie mocno utrudnione. To jednak nie oznacza, że trzeba siedzieć w domu 24 godziny na dobę. Można bowiem zdecydować się na krótki spacer, zabawę w ogrodzie itp. Korzystna informacja jest taka, że obostrzeń jest coraz mniej. Dlatego weekend można fajnie spędzić w domu oraz – w pewnym wymiarze – także poza mieszkaniem. Ważne, by te aktywności dawały Ci radość.

Zadbaj o relaks – każdego dnia!

Oczekiwanie na kres pandemii może być niezwykle frustrujące. Tak naprawdę nie wiemy, kiedy to wszystko się skończy. Życie z tym nie jest zaś łatwe. Warto zatem zadbać o odpowiedni tok myślenia. Jaki? Wiesz już, że dobrze jest zadbać o zorganizowanie weekendu. Tak, aby te dwa dni pozwoliły „naładować baterie”. Kto jednak powiedział, że od poniedziałku do piątku nie można się też dobrze bawić? Oczywiście, z racji pracy, w mniejszym wymiarze czasowym. Istotne jest, aby każdego kolejnego dnia zaplanować dla siebie coś atrakcyjnego, odprężającego. Warto sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie ta sytuacja ma zalety. Oczywiście, minusów jest więcej. Można też jednak znaleźć pozytywy. Nie ma natomiast sensu się zadręczać negatywami, gdyż nie mamy żadnego wpływu na koniec pandemii, obostrzenia ze strony rządu itp. Do tej pory nie było czasu na kolejną książkę ulubionego autora? A może w końcu możesz sobie pozwolić, by zobaczyć rekomendowany przez ekspertów serial? Zaplanuj sobie, że np. wieczorem – minimum przez jedną godzinę – będziesz robić coś relaksującego. Dzięki temu łatwiej będzie Ci przetrwać każdy kolejny dzień w trakcie pandemii. To będzie dla Ciebie nagroda, która pozytywnie nastraja i pobudza do działania.

Aktywność fizyczna też jest wskazana

Nawet osoby, które zazwyczaj nie chodzą na siłownię, do klubu fitness itp. codziennie wykonują jakieś aktywności fizyczne. To np. wędrówka na przystanek autobusowy, do miejsca pracy, poruszanie się pomiędzy poszczególnymi działami firmy, zakupy itp. Obecna sytuacja powoduje, że ruszamy się zaś zdecydowanie mniej. Już nie wspominając o osobach, dla których sport jest niezwykle ważny. Brak aktywności ma zaś negatywny wpływ na samopoczucie. Dobrze jest zatem codziennie zadbać np. o spacer na świeżym powietrzu (z zachowaniem rzecz jasna wszystkich zasad dotyczących bezpieczeństwa). Nie zaszkodzi regularnie wykonywać proste ćwiczenia (są one do znalezienia np. na internecie). W trakcie zajęć wydzielają się endorfiny. Mamy dzięki temu lepszy nastrój, więcej energii do działania. Jest nam łatwiej pogodzić się z tą sytuacją.

Kontakt z innymi ludźmi

Oczywiście, wspólne wyjście do restauracji czy baru itp. jest obecnie niemożliwe. Zadbaj jednak o to, by systematycznie rozmawiać z członkami swojej rodziny – w domu albo mieszkaniu. To również pozytywnie wpływa na samopoczucie. Pamiętaj, że dla innych to też ciężki okres. Zadzwoń zatem np. do babci, której nie możesz teraz odwiedzić. Pokaż najbliższym, że mogą na Ciebie liczyć. Jeśli chodzi o kontakt ze znajomymi, to też są przecież różne alternatywy. W końcu można darmowo rozmawiać przez komunikatory internetowe itp. To nie to samo, co zwykła konwersacja, ale obu stronom może dać naprawdę dużo w tych ciężkich czasach.

Leave a comment