Zastanawiasz się, czym w praktyce objawiają się stany lękowe? Jak ta choroba wpływa na jakość codziennego funkcjonowania? Dlaczego psychoterapia to w tym aspekcie bardzo dobre rozwiązanie?

Stany lękowe a jakość naszego życia

Osoby cierpiące na stany lękowe nie mogą do końca prawidłowo funkcjonować. Ich głównym problemem jest to, że błędnie odczytują otaczającą ich rzeczywistość. Objawia się to zaś w wielu codziennych sytuacjach. Trzeba podkreślić, że takie osoby są bardzo pesymistycznie nastawione do życia. Mają niską samoocenę i nie wierzą w siebie. Do każdego zadania podchodzą z nastawieniem, że na pewno im ta czynność nie wyjdzie. Przez to mają spore problemy na płaszczyźnie zarówno prywatnej, jak i zawodowej. Jedną z form stanów lękowych są ataki paniki. W takich sytuacjach chorzy nie mogą się uspokoić, złapać normalnego oddechu. Obawiają się, że zaraz stanie im się krzywda albo nawet stracą życie. Dla obserwatora z zewnątrz to zachowanie nie jest logiczne. Osoby chore mają jednak problem, ponieważ źle odczytują rozmaite sygnały.

Czym jeszcze objawiają się stany lękowe? Dlaczego tak negatywnie wpływają na codzienną rzeczywistość? Warto zwrócić uwagę na nerwicę natręctw. Jest to np. obsesyjne wykonywanie konkretnej czynności, chociaż tak naprawdę w ogóle nie ma takiej potrzeby. Chodzi chociażby o bardzo częste mycie rąk. Nawet kilkanaście razy w ciągu jednej godziny. Po to, by nie zarazić się żadną chorobą. Oczywiście, mycie rąk jest ważne, ale w tym przypadku to gruba przesada. Pacjenci odczuwają również rozmaite fobie. Poza tym obawiają się oceny ze strony społeczeństwa. Z tego względu nierzadko unikają kontaktów z innymi ludźmi. Warto dodać, że stany lękowe to również kłopoty z układem pokarmowym i krążenia. Nierzadko chorzy narzekają na bóle brzucha, kręgosłupa, problemy z normalnym oddychaniem, nadmierną potliwość… To wszystko prowadzi zaś do tego, że jakość życia jest na bardzo niskim poziomie.

Wybór psychoterapeuty – dlaczego nie warto zwlekać z podjęciem decyzji?

Osoby mające problem ze stanami lękowymi powinny jak najszybciej wybrać dobrego fachowca. Dlaczego nie można się tutaj zastanawiać zbyt długo? Niestety, nie jest możliwe, by samodzielnie poradzić sobie z takim kłopotem. A problem może narastać. Im wcześniej rozpoczęta psychoterapia Olsztyn, tym lepiej. Czy to wszystko jest skuteczne? Oczywiście, sporo zależy od wyboru dobrego fachowca. Warto jednak zauważyć, że naukowcy dowiedli już w wielu badaniach, że psychoterapia przynosi oczekiwane rezultaty. Są tutaj stosowane zaś rozmaite formy leczenia. Często wybierana jest chociażby wyjątkowo efektywna psychoterapia poznawczo-behawioralna.

Leave a comment