Coraz częściej towarzyszą Ci ataki paniki? Nie możesz tego do końca kontrolować? Z tego powodu nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować w życiu prywatnym albo zawodowym? Czym cechują się takie ataki paniki? Jakie są przyczyny i objawy? Czy tę dolegliwość można efektywnie leczyć?

Czym cechują się ataki paniki?

Co ciekawe, nawet kilka procent ludzi przynajmniej raz w życiu doświadczyło takiego stanu. Badania pokazują, że te problemy mogą pojawiać się już w przypadku nastolatków. To niestety coraz powszechniejsze zaburzenia emocjonalne. Osoby, które mają ataki paniki często nie są w stanie racjonalnie wytłumaczyć tego konkretnego wydarzenia (co jeszcze potęguje negatywne odczucia). Nierzadko mają one miejsce bez żadnego większego powodu. Dla wielu to zdecydowanie najgorsze doświadczenie w całym życiu. Potem ludzie odczuwają lęk przed kolejnym wystąpieniem tej sytuacji, co zaś prowadzi do innych zaburzeń… Osoby, które tego doświadczyły zaczynają unikać pewnych miejsc, nierzadko nawet nie wychodzą samodzielnie z domu. Chcą bowiem mieć zawsze pod ręką kogoś, kto w razie czego udzieli im pomocy. Takie zaburzenia są zatem trudne nie tylko dla konkretnej osoby, lecz również dla najbliższego środowiska. Często świat osoby chorej zmienia się, po takim ataku, o 180 stopni.

Co powoduje ataki paniki?

Są rozmaite opinie dotyczące tego tematu. Jedni twierdzą, że geneza problemu tkwi w skupianiu się na negatywnych, czarnych scenariuszach. Niektóre osoby w pewnych sytuacjach zaczynają mieć takie myśli, co jest zalążkiem ataku. Ten problem rzecz jasna bardziej dotyka urodzonych pesymistów niż optymistów. Warto zaznaczyć, że za przyczyny tego typu problemów uznaje się też czynniki emocjonalne albo środowiskowe. Nie brakuje ludzi, których mocno dotknęły rozmaite sytuacje z życia prywatnego albo zawodowego. Te kłopoty cały czas „siedzą” w ich głowach. Najlepiej będzie to wyjaśnić na przykładzie. Załóżmy, że dana kobieta straciła dziecko. Długo starała się z mężem o potomstwo, co oczywiście spowodowało traumatyczne przeżycia. Kobiecie po raz drugi udało zajść się w ciążę. Ma jednak spory lęk przed tym, aby sytuacja się nie powtórzyła. Kiedy w tej sytuacji może nastąpić atak? Na przykład w takim miejscu, które kobieta (świadomie lub podświadomie) uzna za lokalizację zagrażającą ciąży… Nasza psychika odgrywa tutaj sporą rolę. Ataki paniki dotykają zatem w głównej mierze osób, które borykają się z mniejszymi lub większymi kłopotami (w aspekcie prywatnym albo zawodowym). Pewne negatywne sytuacje z przeszłości mogą bowiem wywoływać fatalne skojarzenia. To też może być zaś początek ataku…

Objawy ataków paniki

Ataki paniki to gigantyczny lęk, poczucie strachu (nie tylko o swoje zdrowie, ale nawet i życie). Nierzadko dochodzą do tego: nadmierne pocenie się, problemy z oddychaniem, wysokie ciśnienie, kołatanie serca, ból głowy (a także zawroty), ból brzucha, nudności, ucisk w klatce… W trakcie ataku nasilają się rozmaite objawy natury fizjologicznej. Niektórzy traktują to, jakby świat miał się zaraz skończyć, w takim momencie nie widzą dla siebie ratunku. Jak długo to wszystko trwa? Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Szczyt odczuwania negatywnych bodźców ma miejsce mniej więcej po 10 minutach od momentu wystąpienia ataku. Niektóre problemy tego typu trwają… nawet kilkadziesiąt minut. Największy kłopot jest w tym, że ludziom trudno jest zapomnieć o tej sytuacji i przejść nad nią do porządku dziennego. Konieczna jest zatem wizyta u specjalisty.

Ataki paniki – jak sobie z nimi radzić?

Na szczęście, są efektywne metody radzenia sobie z tym konkretnym problemem… Przede wszystkim rekomendowana jest psychoterapia. Na kogo się zdecydować? Na fachowca z prawdziwego zdarzenia. Nie da się ukryć, że osoby mające nierzadko ataki paniki podchodzą do wszystkiego dość nieufnie. Kluczem do sukcesu jest zaś wiara w terapię. Trzeba zatem ufać fachowcowi i mieć przekonanie do jego umiejętności. Dobrze jest zatem zdecydować się na kogoś doświadczonego, z wiedzą i praktycznym podejściem. Taki ekspert powinien być sprawdzony pod kątem opinii ze strony innych pacjentów. Dzięki temu wybierzesz specjalistę, który poza odpowiednimi kwalifikacjami ma też stosownego podejście do zawodu i jest w stanie szybko złapać z podopiecznym wspólny język. Psychoterapia ma kilka zadań do spełnienia. Istotne jest znalezienie problemów, które mogą powodować ataki paniki (jak choćby paniczny lęk przed utratą dziecka itp.). Fachowiec musi też zmienić sposób myślenia swojego pacjenta. Często ataki paniki występują na skutek nieuzasadnionego poczucia strachu. Jeśli pacjent zda sobie sprawę, że nie ma się w istocie czego bać, to będzie mu łatwiej pokonać ten kłopot. Czasami stosowane są też odpowiednie leki – wszystko zależy od skali problemu.

Na co jeszcze zwracać uwagę? Osoby mające ataki paniki muszą zacząć nad sobą pracować. Istotne jest, by radzić sobie ze stresem. Przydają się tutaj choćby techniki dotyczące odpowiedniego oddychania. Warto mieć też ze sobą coś, co będzie działało uspokajająco. Tak na wszelki wypadek – to zaś buduje naszą pewność siebie poza domem albo mieszkaniem. Dobrze jest zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. W trakcie treningu wydzielają się endorfiny. Im odczuwamy zaś więcej szczęścia, tym są mniejsze szanse na kolejne paniczne ataki.

Leave a comment