Hatha joga – czym jest i dlaczego warto ćwiczyć…

Czym jest Hatha Joga?

Hatha Joga to wywodząca się z Indii technika medytacyjna opierająca się na ścisłej kontroli ciała i zmysłów. Polega na wykonywaniu określonych ćwiczeń zwanych asanami lub pozycjami jogicznymi, w połączeniu z odpowiednim oddychaniem, mantrami czy koncentracjami. Celem tych praktyk jest osiągnięcie wewnętrznej harmonii i wzmocnienie ciała oraz umysłu. Ciało sztywne i napięte należy rozciągnąć i rozluźnić, ciało zbyt rozluźnione należy wzmocnić. Dobrze wykonana asana jest wygodna i stabilna.

Pranajama, czyli praca z oddechem to kolejny ważny element tej praktyki. Jej zadaniem jest oczyszczenie systemu nerwowego, ciała i emocji. Głęboki, powolny i rytmiczny oddech, odpowiednio wykonana asana, relaksacja, dieta i medytacja pomaga wrócić do naturalnej równowagi, która to jest sensem całej praktyki Hatha Jogi.

Znaczenie wyrażenia Hatha kryje się właśnie w słowie równowaga. Dojście do momentu, w którym zrównoważona zostaje aktywność i pasywność, słońce i księżyc, pozwala odkryć wielką moc i siłę, która jest w każdym z nas. Jesteś spięta, nerwowa, masz wrażenie, że świat goni tak szybko, że już za nim nie nadążasz? To znak, że potrzebujesz chwili dla siebie, by odzyskać witalność i satysfakcję! To wszystko jest już w Tobie … potrzebujesz jedynie odnaleźć właściwą drogę.

Hatha Joga czyli droga do lepszego i szczęśliwego SIEBIE.

Zajęcia Hatha Jogi to: 90 minut czasu dla Ciebie i Twojego ciała, praktyka w kameralnej grupie i relaksującej atmosferze przy świetle świec, wyciszenie, zwrócenie zmysłów do wewnątrz i wsłuchiwanie się w pracę własnego organizmu, kilkadziesiąt różnych asan, oddech, który odżywia i oczyszcza umysł i ciało relaks i medytacja, ścieżka prowadzącą Cię do elastyczności, siły, równowagi, spokoju i uważności.

Hatha joga – Basia 🙂

Posted in Joga and tagged , , , , .